Aug
Edinburgh International Film Festival
Redemption by Miguel Gomes: Restless Memories
9x10 novanta by Marco Bonfanti, Claudio Giovannesi, Alina Marazzi, Pietro Marcello, Sara Fgaier, Giovanni Piperno, Costanza Quatriglio, Paola Randi, Alice Rohrwacher, Roland Sejko: Giornate degli Autori in agreement with La Biennale di Venezia - Special Events
Animata resistenza by Alberto Girotto, Francesco Montagner: Venezia Classici - Best Documentary on Cinema
L'attesa del maggio by Simone Massi: Orizzonti
The Baby by Ali Asgari: Orizzonti
Belluscone, una storia siciliana by Franco Maresco: Orizzonti - Special Jury Prize
Black Souls by Francesco Munzi: Venezia 71
Dancing with Maria by Ivan Gergolet: Settimana Internazionale della Critica
The Dinner by Ivano De Matteo: Giornate degli Autori - Official Selection - Label Europa Cinemas
Donne nel mito - Sophia racconta la Loren by Marco Spagnoli: Venezia Classici
Gian Luigi Rondi: vita, cinema, passione by Giorgio Treves: Venezia Classici
Giulio Andreotti - Il cinema visto da vicino by Tatti Sanguineti: Venezia Classici
Hammer & Oranges by Diego Bianchi: Settimana Internazionale della Critica - Special Event
Hungry Hearts by Saverio Costanzo: Venezia 71 - Coppa Volpi for the Best Actor, Coppa Volpi for the Best Actress
Io sto con la sposa by Antonio Augugliaro, Gabriele Del Grande, Khaled Soliman Al Nassiry: Orizzonti
Italy in a Day - Un giorno da italiani by Gabriele Salvatores: Out of Competition
The Lack by Masbedo: Giornate degli Autori - Special Events
Leopardi by Mario Martone: Venezia 71
Maschere crude by Flavio De Bernardinis: Punto Luce
Me ne frego! by Vanni Gandolfo: Punto Luce
Mise en scène with Arthur Penn (a conversation) by Amir Naderi: Venezia Classici
The Obscene Life by Renato De Maria: Orizzonti
Pasolini by Abel Ferrara: Venezia 71
Patria by Felice Farina: Giornate degli Autori - Official Selection
Perez. by Edoardo De Angelis: Out of Competition
Poltrone rosse - Parma e il cinema by Francesco Barilli: Venezia Classici
Senza pietà by Michele Alhaique: Orizzonti
Lo sguardo del Luce by Carlo Di Carlo: Punto Luce
Short Skin by Duccio Chiarini: Biennale College - Cinema
The Show Mas Go On by Rä di Martino: Giornate degli Autori - Special Events - SIAE Prize for Creativity
Somebody by Miranda July: Giornate degli Autori - Womens' Tales
Spark and Light by So Yong Kim: Giornate degli Autori - Womens' Tales
The State-Mafia Pact by Sabina Guzzanti: Out of Competition
La zuppa del demonio by Davide Ferrario: Out of Competition
Amori e metamorfosi by Yanira Yariv: Signs of Life
Certified Copy by Abbas Kiarostami: Excellence Award Moët & Chandon: Juliette Binoche
On the Volcano by Gianfranco Pannone: Fuori concorso
Perfidia by Bonifacio Angius: International Competition - Junior Jury Award
San Siro by Yuri Ancarani: Pardi di domani competition
La sapienza by Eugène Green: International Competition
The Shack by Alessandro De Leo, Federico Di Corato: Pardi di domani competition
El Sicario - Room 164 by Gianfranco Rosi: Official Juries
L'ultimo Gattopardo - Ritratto di Goffredo Lombardo by Giuseppe Tornatore: Titanus. A family history of Italian cinema
Melbourne International Film Festival
How strange to be named Federico! by Ettore Scola: Masters
Human Capital by Paolo Virzì: International Panorama
Redemption by Miguel Gomes: Shorts
The Special Need by Carlo Zoratti: Documentaries
And there was Evening, and there was Morning by Emanuele Caruso: Focus on World Cinema
Another South by Gianluca Maria Tavarelli: World Competition
The Fifth Wheel by Giovanni Veronesi: Focus on World Cinema
A Golden Boy by Pupi Avati: World Competition - Best Screenplay
Happy to be Different by Gianni Amelio: Documentaries of the World
The Mafia kills only in Summer by Pierfrancesco Diliberto aka Pif: Focus on World Cinema
Perfidia by Bonifacio Angius: Focus on World Cinema
La scultura by Mauro John Capece: Focus on World Cinema
TIR by Alberto Fasulo: Focus on World Cinema
Sao Paulo International Short Film Festival
ReCuiem by Valentina Carnelutti: Mostra Internacional
Bridges of Sarajevo by Aida Begic, Leonardo Di Costanzo, Jean-Luc Godard, Kamen Kalev, Isild Le Besco, Sergei Loznitsa, Vincenzo Marra, Ursula Meier, Vladimir Perisic, Cristi Puiu, Marc Recha, Angela Schanelec, Teresa Villaverde: Feature Film Competition
The Wonders by Alice Rohrwacher: Kinoscope
The Salt of the Earth by Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado: Show
The Norwegian Int'l Film Festival - Haugesund
A Five Star Life by Maria Sole Tognazzi: Cinema Italia
Human Capital by Paolo Virzì: Main Programme
Like the Wind by Marco Simon Puccioni: Cinema Italia
Miele by Valeria Golino: Cinema Italia
Quiet Bliss by Edoardo Winspeare: Main Programme
The Referee by Paolo Zucca: Cinema Italia
The Wonders by Alice Rohrwacher: Main Programme
Zoran, My Nephew the Idiot by Matteo Oleotto: Cinema Italia